تبلیغات
عکس همسر علی دایی - راهنمای ساخت PodCast

عکس همسر علی دایی

راهنمای ساخت PodCast

چهارشنبه 24 فروردین 1384

راهنمای ساخت PodCast

در این چند مدت سیستم جدیدی به نام Podcast آمده كه یك سیستم صوتی هست كه در وبلاگها به سرعت هر چه تمام تر در حال گسترش هست. اولین كسی كه Podcast را به جامعه فارسی زبان و مخصوصا ایرانیان معرفی كرد حودر بود.
من هم امروز هست كه برای خودم یك Podcast ساختم. برای همین دیدم بد نیست كه دستور ساخت این سیستم واقعا جالب و شیرین را بهتون بگم. مراحل ساخت به این صورت هست كه:
1- باید شما یك نرم افزار برای ضبط كردن صدای خودتون داشته باشین كه من به شما Audacity را پیشنهاد می كنم. چون هم كار باهاش خیلی راحت هست و هم نرم افزاری مجانی هست! و برای دانلودش اینجا كلیك كنید. در ضمن برای اینكه خروجی فایل صوتی كه می خواین ذخیره كنید MP3 باشه باید lame_enc.dll هم دانلود كنید، چون وقتی برای اولین بار بخواین خروجی فایل شما MP3 باشه Audacity از شما این فایل را می خواهد.
2- مهمترین و اساسی ترین قسمت ساخت یك PodCast ساختن فایل XML هست. برای ساختن این فایل برای PodCast خودتون ابتدا شما وارد Notepad خودتون بشید:
Start | Programs | Accessories | Notepad
بعدش این كدها را در اونجا كپی می كنید:

<?xml version=""1.0"?>
<rss version="2.0"><channel>
<title>My Program</title>
<link>http://www.yourwebsite.com/podcast</link>
<description>My Program Channel</description>
<language>en-us</language>
<copyright>Copyright</copyright>
<lastBuildDate>Today's Date</lastBuildDate>
<webMaster>yourmail@yourmail.com</webMaster>
<ttl>1</ttl>
<item>
<title>Today's Radio Show-Monday</title>
<description>Here's my Monday podcast. Hope you like it.</description>
<pubDate>Today's Date</pubDate>
<enclosure url="http://www.yourwebsite.com/radio/youaudio.mp3"
length="1111111" type="audio/mpeg" />
</item>
</channel>
</rss>
<:P:>
حال باید تغییراتی را در این كدها بدید كه به صورت زیر هست:
كدهایی كه بین تگهای <channel> و <item> وجود داره مربوط به اطلاعات اصلی PodCast شما هست. برای همین شما باید به جای My Program اسم اصلی PodCast خودتون را بذارید. برای مثال:
<title>Radio Amin (Nedaye Emrooz)</title>
<:P:>
و باید بین تگهای <link> و </link> آدرس اصلی PodCast خودتون را وارد كنید:
<link>http://www.aminsabeti.com/radio</link>
<:P:>
و بین تگهای <description> و </description> هم باید توضیحی در مورد PodCast خودتون بنویسید:
<description>Amin's podcast in Persian</description>
<:P:>
در بین تگهای <language> و </language> هم باید زبان PodCast خودتون را بذارین كه چون شما فارسی زبان هستین باید fa به جای en-us قرار بدین، البته این تگها را می تونید حذف كنید! (برای راهنمایی بیشتر اینجا را یك نگاه بندازین.)
بین تگهای <copyright> و </copyright> هم دیگه خودتون بهتر می دونید!
مهمترین قسمت تكمیل تگهای فایل XML شما به طرز نوشتن تاریخ مربوط است چون در صورتی كه طرز نوشتن تاریخ را درست رعایت نكنید فایل XML شما از كار می افته! شما برای تاریخ باید حتما به این صورت، بنویسید:
Sun, 20 May 2005 15:51:00 +0330
<:P:>
(راهنمایی بیشتر در مورد چگونگی نوشتن تاریخ)
و تاریخ آخرین به روز رسانی پدكست خودتون را بین تگهای <lastBuildDate> و </lastBuildDate> قرار بدید. در بین تگهای <webMaster> و </webMaster> هم آدرس ایمیل خودتون را وارد كنید.
حالا به قسمت تنظیمات مربوط به اون فایلی كه با صدای خودتون ضبط كردین می رسیم. این قسمت كه كدهاش بین تگهای <item> و </item> قرار داره را همونجوری كه قبل گفتم تنظیم می كنید اما با این تفاوت كه، اطلاعاتی را كه وارد می كنید مربوط به فایل صوتی كه شما ضبط كردین هست نه اطلاعات اصلی PodCast یعنی مربوط به فایل youraudio.mp3 هست.
در مورد دیگه هم باید بگم در خطی كه با <enclosure url=tag.> شروع میشه شما باید در قسمت url آدرس فایلی را كه روی سایت خودتون Upload كردین بذارید و در مقابل length="111111" هم سایز فایلی را كه Upload كردین می ذارین (برای دیدن سایز فایل مورد نظر می تونید روی فایل كلیك راست كنید و به قسمت Properties برید و در مقابل Size را بخونید و وارد كنید.). در ضمن واحد سایز فایل را بر مبنای بایت وارد می كنید نه مگابایت یا كیلوبایت. حالا فایل خودتون را با هر نامی كه می خواین و با پسوند .xml ذخیره می كنید (برای مثال podcast.xml).
- برای نمونه می تونید فایل XML من را نگاه كنید.
4- حالا فایل XML خودتون را در آدرسی كه بین تگهای و نوشتید، ذخیره می كنید (برای مثال در آدرس http://www.yourwebsite.com/podcast). سپس به آدرس http://rss.scripring.com/ و یا http://validator.w3.org می رین و آدرس فایل XML خودتون را وارد می كنید و سپس روی دكمه VALIDATE كلیك می كنید. اگر مراحل بالا را كامل اجرا كرده باشید بهتون گفته می شود كه فایل ساخته شده توسط شما كاملا درست هست، در غیر این صورت ایرادات فایل را به شما می گوید و شما باید با edit مجدد فایل اشتباهات را برطرف كنید.
5- پایان! شما هم اینك با موفقیت یك PodCast ساختید! دوستان شما برای شنیدن PodCast شما می توانند آدرس PodCast شما (برای مثال http://www.yourwebsite.com/podcast/podcast.xml) را در iPodder خود (یا نرم افزارهای مشابه) وارد كنند و به آن گوش كنند.[ چهارشنبه 24 فروردین 1384 - 08:04 ق.ظ ]
[ویرایش شده در : - - -]

[ پیام ()|| mohsen ] [اموزش و برنامه , ] [+]